Anasayfa / SEO / Adwords Nedir ? Nasıl Çalışır ? Karlı bir yatırım mıdır ?

Adwords Nedir ? Nasıl Çalışır ? Karlı bir yatırım mıdır ?

Adwords; Google’in youtube,gmail,analysis,plus gibi servislerinden biridir.

Çalışma mantığı ise, siz reklamlarınızı yayınlatırsınız rakabet durumuna göre belirlenen maliyette ücret hesabınızdan kesilir.Bu süre zarfında belirlediğiniz arama terimlerinde siteniz üst sıralarda(sarı alanda) gösteririlir.

Google aramalarının en üstündeki kısımda ilk 3, sağdaki sutunda yer alan reklamlar ise 4. sıra ve devamı şeklinde açıklanabilir.Kullanıcıların hedefi üst kısımda yani ilk üç sırada olmaktır.Bunun içinde google’in her zamanki gibi sıralama algoritması devreye girer.Google adwords algoritmasında site içeriği ve terimlerin uyumluluğu, kalite puanı gibi değerleri hesaplama durumu söz konusudur.Bu çarpanlar hesaplanır ve o terim için ayırdığınız bütçeye göre sıralamanız belirlenir.

Adwords’ten birkaç terimi açıklayacak olursak;

TBM (tıklama başına maksimum maliyet) : Söylediğimiz gibi google’in işi sıralamak, sizi yine bir sıralamaya tabi tutuyor.Rakiplerinizle olan rekabeti bu TBM ile aşıyor ya da onların gerisinde kalıyorsunuz. Örneğin ‘elma’ kelimesinde sizin maksimum teklifiniz 0,5 TL iken rakibiniz bu rekabet ortamında 0,55 TL teklif etmiş ise sizi ikinci plana atacaktır google. Yani rakiplerinizle kaç TL’ye kadar rekabet içinde kalacağınızı kaç TL’den sonra çekileceğinizi bu sütunda belirlersiniz.

Kalite Puanı : Seçtiğiniz arama teriminin internet sitenizle ne kadar alakalı olduğuna bağlı olarak değişen değerleri sunan sütundur.
Sitenizin ana sayfasını baz alır genelde.Kalite puanı yüksek olan arama terimleri genelde daha üst sıralarda daha düşük maliyetletlerle yer almaktadır.

Adwords’ü kimler kullanmalıdır  ?
Adwords genel olarak her kesime hitap eden ve büyük kısmına fayda sağlayan bir google hizmetidir.
Yani kullanıcılar size geri dönüş yaptığında onlara vereceğiniz hizmetin,ürünün,işin kalitesinden eminseniz mutlak manada google adwords ile kazanç sağlarsınız.

İlgini Çekebilir

İnternetten nasıl para kazanılamaz?

Herkes nasıl kazanılabileceğini anlatıyor ben biraz tersten gideceğim.

Az bilinen 5 görülesi yer

Dünya genelinde az bilinen ve görülmesi gereken muhteşem yerleri sizin için derledim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.