Anasayfa / Grafik Tasarım / Afiş tasarımı yaparken…

Afiş tasarımı yaparken…

 

Geçtiğimiz günlerde final ödevim için bir afiş tasarlamam gerekti ve bu zamana kadar bende görülmemiş bir özveriyle ‘kendimce’ iyi bir afiş çıkarmaya çalıştım.Konu Şiddet, kısıtlamamız siyasi konulara girmemek kaydı ile neredeyse yok sayılabilir.

Sıradışı ve akla gelmeyen bir tasarım yapmak isterim sürekli bu yüzden biraz araştırma yapmam gerekiyordu.Ee günümüz uzay çağı, internet dünyası işte gidip kütüphanede araştırma yapmayacak kadarda üşengeç olduğumdan oturdum internette akademik tez aradım.

Birçok tez okudum şiddet’e dair,günümüzdeki şiddet dozajı ve şiddet türlerine varana kadar okudum okudum sonunda kendimce yeterli bulduğum bir yazının içinden (Prof. Dr. Adnan GÜMÜŞ – Şiddet Türleri) ‘Hayvanlara yönelik şiddet’ başlığı altında deney hayvanlarına yapılan orantısız güç kullanımı ve yapılan eziyetli deneyler(!) dikkatimi çekti.

Bu raddeye kadar okuduğum birçok ingilizce ve türkçe makale ve tez yanıma kâr kaldı.(bu yüzden afiş tasarımı işini çok seviyorum).
Konumu belirledikten sonra aklımda birşeylerin oluşması için video izlemeye başladım,
PETA (People for the Ethical Treatment of Animals) ve diğer hayvan hakları örgütlerinin hazırladığı bazı videoları izledikten sonra eskiz çizimleri başladı.

Kafamda birçok fikir uyanıyordu ama en etkilisi hangisi olur bunu bulmak biraz zaman aldı.
Dijital çizimlere geçtiğimde işim çabuk bitti kara bir arkaplana yazılan başarısız bir tipografi ve illustrasyonla anlatmaya çalıştım derdimi, bilmem etkili olur mu ?

Tasarım sürecinde yaklaşık 10 makale-tez okundu,bunlar 1-2 gün sürerken videoları izleyip notlar çıkarmam 3 günü buldu.Eskiz ve illustrasyon ile birlikte ortalama 5 günde biten bir afiş bilmem ne derece etkili olur ama benim için keyifliydi.Hayvanlara yapılan işkence ve eziyetleri saymazsak tabi..

İşte o afiş,

afis

 

 

İlgini Çekebilir

İnternetten nasıl para kazanılamaz?

Herkes nasıl kazanılabileceğini anlatıyor ben biraz tersten gideceğim.

Az bilinen 5 görülesi yer

Dünya genelinde az bilinen ve görülmesi gereken muhteşem yerleri sizin için derledim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.