Anasayfa / Yazı-Yorum / Aliexpress Kabak Tadı Vermeye Başladı!

Aliexpress Kabak Tadı Vermeye Başladı!

Üç yıl önce keşfettiğim site Aliexpress, artık eskisi kadar cazip gelmiyor.

Aliexpress’in kimi ürünleri Türkiye için çok kârlı olsa da hiç hesaplı olmayan kategorileri de mevcut. Şimdiye değin takı, telefon aksesuarları, küçük elektronik cihaz ve kablolar gibi yaptığım alışverişlerin geneli olumlu sonuçlandı ve ürünler elime sağ sağlim ulaştı. Sitede bize göre pahalı olan kategoriler ise giyim ve çin malı telefonlardı. Batarya ve depolama birimlerinin de kalitesiniz çok düşük ve göstermelik olduğunu düşünürsek siteden alabileceğimiz şey sayısız çok aza iniyor.

aliexpress-dandik

Doğrudan alternatif akım ile kullanmayacağınız cihazlarda hayati risk olmamakla beraber ülkemizde “çin malı” adı altında alabileceğiniz bir çok aksesuar Çin’den daha ucuza getirtilebiliyordu.

Geçmiş zaman kipiyle yazıyorum çünkü dolar 3 TL civarına ulaştığı için artık 15-20 gün bekleyerek 5-10 lira kar etmek hiç akıl işi gelmiyor bana.

Üç yıl önce sitenin varlığını öğrendiğimde sevinerek alışveriş yaptığım internet girişimi aliexpress bu günlerde çok da cazip değil. Bunun sebebi de sitenin rüşdünü ispat etmesi ile satıcıların yapmaya başladığı kolpalıklar.

Nedir bu kolpalıklar?

Genelinin Çin’de faaliyet gösterdiği mağazalar, Çin Hükumetinin freeshipping (ücretsiz kargo) desteği sağlamasına rağmen ürünler için minimum kota koyması, aksi halde kargo ücreti talep etmesi…

Bunun yanında kargo takip numaralı olması gereken gönderilerin takip kodsuz postalanması. Bu durumun bize oluşturduğu olumsuz etki, PTT görevlilerinin takip edilmeyen kargo olduğunu bildikleri için ürünleri geç getirmeleri, getirmemeleri, eve teslim etmemeleri ve daha bir çok özensizlik olabiliyor.

Site 6. yılını doldurduğu ve yeterince ünlendiği için satıcılar şımarmış olacak ki fiyatlar arttı, kalite düştü. Ayrıca iyi muhafaza edilmemiş gönderiler 15 günü aşan yolculukta ziyan olabiliyorlar. Kutular paramparça gelebiliyor.

Ticari ahlaka çok da sahip olmayan satıcıların sözlerine inanmak da güç. Site geri ödeme garantisi sunsa da kimi durumlar baş ağrıtabiliyor.

Kısaca, aradaki iki üç liralık farkı göz ardı ederek Türkiye’den satın almak, hem ekonomimiz açısından iyi olacaktır hem de ülkemizdeki e-ticaret girişimlerine destek olacaktır.

İlgini Çekebilir

İnternetten nasıl para kazanılamaz?

Herkes nasıl kazanılabileceğini anlatıyor ben biraz tersten gideceğim.

Az bilinen 5 görülesi yer

Dünya genelinde az bilinen ve görülmesi gereken muhteşem yerleri sizin için derledim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.