Anasayfa / Güvenlik / Apple, Zararlı Fidye Yazılımını Alt Etmeyi Başardı

Apple, Zararlı Fidye Yazılımını Alt Etmeyi Başardı

Bulaştığı sistemdeki önemli verileri şifreleyerek fidye isteyen yazılım, Apple ile başa çıkamadı.

Saldırının, BitTorrent uygulaması Transmission üzerinden bir istemciyi kullanarak sisteme giriş yaptığı belirlendi. Genelde Windows işletim sistemine sahip sistemlere yapılan saldırılar geçtiğimiz hafta ilk defa Mac bilgisayar kullanıcıları için gerçekleşti. Açıklama yapan Palo Alto güvenlik şirketi, tehdidin ortadan kaldırıldığını belirtti.

BitTorrent adlı indirme uygulamasının bir istemcisi olan Transmission‘ın içine gizlenmiş halde bilgisayara sızdığı açıklanan fidye yazılımı bir seferde 300’den fazla dosyayı şifreleyerek 1 Bitcoin (1200 TL sanal para) ödemesi istiyor.

Transmission’ın yayınladığı bildiri ile 2.90 sürümünü indiren kullanıcılardan derhal 2.92 sürümüne geçiş yapmaları istenildi. Ardından Apple da Cuma günü konuyla ilgili bilgilendirildiği andan itibaren bu istemcinin sertifikasını iptal etti ve XProtect antivirüs motorunu güncelledi.

Son 2 yılda şiddet ve hızını artıran bu fidye sistemi başlarda kişisel bilgilsayarlara sızıp birkaç yüz dolar ile yetinirken artık kurumsal sistemlere girerek daha büyük ücretler talep etmekte.

Geçtiğimiz ay Los Angeles’ta bir hastanenin veri sistemine giren fidye virüsüel koyduğu (şifrelediği) dosyalar için 17 bin dolar talep etti. Hastane yönetimi zaman kazanmak açısından istenen fidyeyi ödeyerek şifrelenen verilerine ulaştığı açıklandı.

Fidye Korsanları Güvenilir Mi?

Şu ana kadar toplamda milyon dolarlarla ölçülebilecek bir ücret talep eden Fidye yazılımı geliştiricilerinin talep edilen ödeme yapıldığı taktirde verileri serbest bıraktığı biliniyor. Çünkü eğer bir defa dahi şifreyi açmaz, paranın üstüne yatarlarsa büyük haber olacak ve sistemin tekrar işlememesi söz konusu olacaktır. Bu yüzden istenilen fidyeyi ödeyen mağdurların şüphe duymamaları korsanlar ve sistemin sağlıklı yürümesi açısından büyük önem taşıyor.

Antivirüs Yazılımları İşe Yarıyor Mu?

Hayır yaramıyor. Net olarak bu yazılımların işe yaramadığını söyleyebilirim. Çünkü bu fidye yazılımları, antivirüs yazılımlarının tehlikesiz olarak algıladıkları genel dosya uzantıları içinde sisteme bulaştıkları bilinmekte. Yıllardır fidye virüslerine net bir çözüm bulamayan güvenlik yazılımları kasıtlı veya kasıtsız her ne nedenle olursa olsun söz sahibi olamıyor.

İlgini Çekebilir

İnternetten nasıl para kazanılamaz?

Herkes nasıl kazanılabileceğini anlatıyor ben biraz tersten gideceğim.

Az bilinen 5 görülesi yer

Dünya genelinde az bilinen ve görülmesi gereken muhteşem yerleri sizin için derledim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.