Anasayfa / Teknoloji / Bu Devirde Forum Sitesi Kurmak Mantıklı Mı?

Bu Devirde Forum Sitesi Kurmak Mantıklı Mı?

Bir zamanların efsane sistemlerinden forumlar günümüzde ilgi görüyor mu?

winamp-messenger

Ülkemize sosyal ağlar uğramadan önce harika bir üçlü vardı. Winamp, MSN Messenger ve Forum siteleri…

Sanırım 2005 ve öncesi zamana denk gelir. Forum siteleri belirli başlıklarda açılan konular sayesinde bilgi paylaşımı yapılan, ticaret yapılan, sosyal etkileşimler kurabildiğiniz, çok sağlam dostluklar kurabildiğiniz sıcacık sistemlerdi. “sistemlerdi” diyorum çünkü artık etkin olarak kullanıldığını fazla göremezsiniz. Bunun sebebini de sahip olduğumuz imkanlar, forum sistemlerinin kendilerini geliştirmemeleri ve ne yazık ki sosyolojik olarak bozulmaya adım adım sürüklenmemiz olarak açıklayabilirim.

mobil-kullanim

Sahip olduğumuz imkanlar diyorum çünkü artık forum sistemlerine göre çok fazla geliştirilmiş blog sistemleri ve sözlükler var. Bu yapılar mobil uyumluluklarıyla birlikte insanlara daha kullanışlı geliyor olacak ki artık forum yapılarını kimse takip etmiyor. Facebook, Twitter, Instagram, gibi internet siteleri ve sayısız mobil uygulamalar da forumlardaki bilgiyi kullanıcılara sağlayamasalar da zaman öldürmede oldukça başarılılar. Ufacık bir şey öğrenmeden akşama kadar gezinebileceğiniz sistemler yapıp önümüze koydular. “Okumayın, yazmayın, üretmeyin. Yalnızca paylaşın.” diye!

Forum yapısı ücretli ve ücretsiz olarak ikiye ayrılırken hem ücretli yapı Vbulletin, hem de ücretsiz yapılar SMF, MyBB, phpBB,  yeterince kendilerini geliştiremedi ki kullanılma durumu bu kadar aza indi. Çünkü forumu kullanabilmek için İnternet tarayıcısı üzerinden siteye girmeniz ve giriş yapmanız gerekmekte. Taşınabilir cihazlarda bu giriş işlemleri ve kullanım oldukça güç olduğundan artık insanlar forumları tercih etmiyor. Çünkü yazmaya gerek duymadan yalnızca işini görüp çıkma eğilimi hakim.

sosyolojik-bozulmaSosyolojik bozulma her alanda bizi etkilediği gibi internet sitesi kullanımlarımızda da bizleri etkilemekte. Şöyle açıklayayım; forum sistemleri bilgi paylaşma, yorumlama, tecrübe aktarımı üzerine dayalı yapılardır. Biz toplum olarak okumaktan, yazmaktan, bilgi paylaşmaktan uzaklaşıp her şeyi şakaya güldürüye vurduğumuz için ortaya ciddi bir içerik çıkmıyor. Kullanıcılar artık aradığı bilgiye ulaştıktan sonra o siteden derhal ayrılıyor. Geri bildirim, yorum gibi bir lütuf söz konusu değil. Arkasını dönüp uyuyan bu kullanıcılar üretilen içeriğe saygı göstemedikleri için forum sitelerindeki etkin kullanıcı sayısı azalmış ve bunun devamında ortalık “içerik üretici sitelere” kalmıştır. Saçma sapan galeriler, boş boş konular ile insanları oyalayan kendilerine “sosyal içerik platformu” adı veren bu yapılar daha fazla reklam gösterebilmek için saçmalıkta sınır tanımamaktadırlar.  Gerçek amaç bilgi vermek ya da bir şey paylaşmak değil daha fazla reklam almak olduğu için kalite beklemek de anlamsız olacaktır.

 

İlgini Çekebilir

Az bilinen 5 görülesi yer

Dünya genelinde az bilinen ve görülmesi gereken muhteşem yerleri sizin için derledim

İlk Görüşte İstanbul

23 yıldır görmediğim yeni bir şehre gitme fırsatım doğdu, ben de gidip gördüm.

2 yorum

  1. Çok güzel bir makale ancak forumlardaki bilgilerin de yanlış,kulaktan dolma ve alıntı olabileceğini unutmamak gerek

    • Doğru söylüyorsun, ama internetteki birçok bilgi zaten alıntı veya kulaktan dolma. Forumlarda en azından çoğunluğun söylediği genelde doğru olurdu.
      Teşekkürler ilginiz için.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.