Anasayfa / Güvenlik / Güvenli Anlık İleti Uygulaması: Telegram

Güvenli Anlık İleti Uygulaması: Telegram

Özellikle güvenliliği ile öne çıkan Rus menşeili sohbet yazılımı kısa sürede Whatsapp, kik messenger gibi rakiplerine yaklaştı.

Temellerini hız ve güvenlik üzerine kuran Telegram uygulaması günden güne bilinirliğini artırıyor. Otoritelerin Whatsapp, Facebook Messenger, Hangout, Skype gibi ürünler ile aynı özelliklere sahip olan Telegram, birçok ek özelliği de bünyesinde bulunduruyor. Özellikle şifrelenmiş ileti ve zaman ayarlı silinebilen iletiler gibi kullanışlı özellikleri ile ön plana çıkan uygulama günümüzde birçok kullanıcı tarafından benimsenmiş durumda.

Rusyanın büyük sosyal ağı VK’nın kurucusu Pavel Durov tarafından geliştirilmeye başlanan ileti yazılımı şu özelliklere sahip;

telegram-coklu-platform-destegi

Çoklu Platform Desteği

Android, IOS, Windows Phone, gibi taşınabilir cihazların yanında Windows, Mac ve Linux işletim sistemli cihazlarda kullanılabilen uygulamanın Tarayıcı Sürümü de mevcut.

Çok Kalabalık Gruplar

Telegram bir grupta 5000 kişiye kadar sohbet imkanı sunuyor.

Senkronize İletiler

Günümüzün olmazsa olmazı bulut senkronizasyonunu ilk gözlemlediğimiz uygulama Telegram ile iletiler bulut üzerinde tutulduğu için tüm cihazlarda senkronize şekilde anlık güncellenmekte. Bu özellik daha çok farklı cihazlardan ileti gönderenler için geliştirilmiş olsa gerek. Bence çok yararlı ve örnek teşkil etmekte.

İleti Geçmişinizi Kendiniz Silebilirsiniz

Daha önce de bahsettiğim gibi iletiler bulut üzerinde depolanıyor. Ve istediğinizde hiçbir kalıntı kalmaksızın tüm ileti geçmişinizi silebilirsiniz. Güvenliği ön planda tutan uygulamanın başlıca özelliklerinden olan ileti silme işlemi otomatik ya da el ile yapılabilmekte.

Birçok Formatta Dosya Gönderimitelegram-sayisiz-dosya-formati-destegi

1,5 GB boyuta kadar doc, zip, mp3, pdf, mov, ppt gibi sayısız dosya formatı desteği ile dosya gönderimi imkanı.

sifreli-iletilerŞifrelenmiş Veriler

Bulutta bulundurduğu ileti ve dosyalarınızı şuana kadar kırılamayan bir şifreleme sistemi ile şifreleyen Telegram, şifreyi kırabilene 200.000$ dolar vereceğini açıkladı. Henüz ödülü alabilen olmadı :)

Geniş Sunucu Ağı

Telegram’ın sunucuları dünya genelinde yayılmış durumda. Bu sayede hem daha hızlı, hem de daha güvenilir olma iddiası güçleniyor.

Tamamen Ücretsiz Güvenli Anlık Mesajlaşma

Özellikle son günlerde Whatsapp’ın ücretsiz olma sebebi “kullanıcı verilerini kullanma” durumu tartışılırken Telegram, tamamen ücretsiz olduğunu açıkladı. Hem reklam göstermemek hem de abonelik satmamak büyük bir kıyak olsa da bunun böyle devam etmeyeceğini düşünüyorum. Ama şimdilik ücretsiz :)

Özetle; verilerin üçüncü şahıslar ile legal ya da illegal yollardan paylaşılmadığı, hemde büyük bir şifreleme sistemi ile korunması ve ek olarak 1,5 GB dosya aktarımı özellikleri rakiplerinden birkaç adım önde olmasını sağlıyor. Arayüzü de temiz ve hızlı. Tek eksiğinin Türkçe dil desteği olduğunu söylemem gerek. Biraz uğraşarak o sorunu da aşabiliyoruz ama.

 

İlgini Çekebilir

İnternetten nasıl para kazanılamaz?

Herkes nasıl kazanılabileceğini anlatıyor ben biraz tersten gideceğim.

Az bilinen 5 görülesi yer

Dünya genelinde az bilinen ve görülmesi gereken muhteşem yerleri sizin için derledim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.