Anasayfa / Yazı-Yorum / İnternetten nasıl para kazanılamaz?

İnternetten nasıl para kazanılamaz?

Herkes nasıl kazanılabileceğini anlatıyor ben biraz tersten gideceğim.

Yıllardır 5 yaşındaki çocuktan 70 yaşındaki nineye dedeye kadar herkesin ağzından çıkmıştır şu laflar;

  • Kaç para kazanıyorsun o siteyle?
  • Nasıl para kazanılıyor siteyle
  • Sitene gireyim de faydam olsun, para kazan
  • Akşama kadar reklamlara tıklayalım o zaman
  • Bi adam tut sürekli sitene girsin çıksın

bla bla bla

Bunlar duyduğumuz gördüğümüz dışarıdan gelen tepkiler. Bir de işi bilmeden işe girişip para kıracağını düşünen akıllı bir kesim var. Benim yazım bunlar ile ilgili olacak. Yazıda hiçbir teknik terim kullanmadım. Belki birçoğu bu yazıyı da okuyacak ama gerçekler acıdır.

Web tasarımcı (wepci) olduğumu bildiklerinden yakın çevremden sürekli istekler gelir. Bir site açalım, herkes yapıyor biz neden yapamayalım, “bana bi site yap” gibi söylemler.

İsim vermeden birkaç örnek üzerinden gideceğim ki bu işin ne kadar da para kazandırmadığını öğrenin.

Örnek 1

Uzaktan bir tanıdık. Kendisi büyük bir kurumda aşçı. Ve tanıdıklarının, rakiplerinin, sevdiği-sevmediği birkaç kişinin internet sitesini görmüş, bunların para kazandığını görmüş sonra da benim kapımı çalmış.

İlk cümle: “Hasan bir aşçı haber sitesi açalım, adı şu şu olsun. Biz sana yazıları gönderelim bizim aklımız öyle şeylere ermez. Sen bizim yerimize gir içeriği düzenle siteyi derleyip topla.”

İyi fikir güzel. Günde 3-5 yazı girmek, düzenlemek benlik kolay iş. Peki maliyeti ne?

İkinci cümle: “Biz sana aylık şu kadar para verelim. Sen önce tasarımı ve kurulumu yap. Sonra da siteye yazıları gir her gün. Biz sana mail ile atarız haberleri”

Tamam her şey mantık çerçevesinde gidiyor. Ama benim aklıma yatmayan şeyler var. Bu iş para kazandırması için sitenin aşırı aktif olması ve takip edilmesi gerekir. Bunun için ne yapacaksınız?

Diyalog şöyle devam eder: Hasan’cım zaten bu işte çok para varmış. Sana örnek gösterdiğim siteler ayda 10 bin liradan fazla kazanıyor. Bizim de çevremiz var, gerekirse kafalarına çökeriz zorla reklam alırız. Hem daha dergi falan fikri de var bizde, hele bi girelim şu siteye. Çok para kazanacağız Hasan seni de göreceğiz.

İşte orada hass. lan demek istiyorum ama diyemiyorum arada tanıdıklar var. Ben aylık parama bakarım diyerek işi kabul ediyorum ve başlıyoruz.

Müşterinin hanımı, çocuğu, kendisi hep birlikte işe müdahil oluyorlar başta, toplantı üstüne toplantı yapıyoruz notlar alıyoruz. Ben eve gelince ya da birkaç güne notlarımı hayata geçiriyorum ama karşı tarafta tık yok…

1-2 ay bunlar düzenli olarak mail göndermeye devam ediyorlar, sonra “Hasan biraz yoğunuz sen sağdan soldan bul siteye yapıştır haberleri” diyorlar. Çünkü kaz gelmiyor. Kavuğu heba etmenin anlamı yok onlara göre.

1 ay daha geçiyor ve bunlardan para ödemesi de alamamaya başlıyoruz. Ben tanıdıktır diye yine devam ediyorum siteye haber yapıştırmaya.

Parasız 2. ay da bitiyor sonra ben işi ve siteyi bırakıyorum. Ve o günden beri tam 8 ay geçti, o tanıdık deyip güvendiğimiz adamdan emeğimin karşılığını halen alamadım. Sonuç, çöp bir site.

Örnek 2

Müşterim olan bir hoca ile yine bir haber-magazin sitesi açıyoruz. Siteyi kurduk, temayı giydirdik. Toplantılar yapıldı, gayretli (!) öğrencileri ile konuşuldu herkes haftada 2-3 yazı gönderecekti güya. O iş de öyle kaldı. Çünkü öğrenci adamla iş yapılmaz. Öğrenci çıkarı olmadığı sürece gezmesini tozmasını kenara bırakıp sana yazı yazmaz, sitene girmez, içeriğini paylaşmaz. Bunu kendimden biliyorum, ben sabahlara kadar bölüm topluluğumuzun sitesini kodlarken sınıfımdaki kişiler oluşumun facebook sayfasını beğenmekten bile acizlerdi.

İşin özü;

Bu bol laf sokmalı, gömmeli yazıyı şöyle sonlandırayım. İnternet için yıllarca büyük hedefler peşinde koşup ancak bir yere gelebilen insanlar varken sizin gibi kolaycılara para vermezler. Farkında olarak ya da olmayarak kolay yoldan internetten para kazanalım, nasıl olsa yaparız nedir sanki laflarını da bir kenara bırakın. Tıpkı bir mesaili iş gibi zaman harcamadığınız neredeyse hiçbir site kazanç sağlamayacaktır. Tıpkı bu yazıyı okuduğunuz sitem gibi. Yıllık yüzlerce lira harcıyorum ama tek kuruş getirisi yok.

Kolaylıklar.

İlgini Çekebilir

Az bilinen 5 görülesi yer

Dünya genelinde az bilinen ve görülmesi gereken muhteşem yerleri sizin için derledim

İlk Görüşte İstanbul

23 yıldır görmediğim yeni bir şehre gitme fırsatım doğdu, ben de gidip gördüm.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.