Anasayfa / Yazı-Yorum / İşsizlik ve İş Görüşmeleri Döneminde Yaşadıklarım

İşsizlik ve İş Görüşmeleri Döneminde Yaşadıklarım

İşten ayrılma ve işsizlik dönemimi kendimce yorumladığım, sebep olanlara giydirdiğim, iş arama/görüşmesi dönemlerinde yaşadığım eğlenceli bir yazı olacak.

2015 Ocak ayında girdiğim özel bir Eğitim Bilişim şirketinden geçtiğimiz ocak ayında çıkartıldım. Sebebi ise hakkım olan zammı istemekti. Bu haysiyetsiz çok bilmiş şeref yoksunları “zam vermiyoruz” demek yerine zaten tek çalışan olduğum şirketçiklerinde ‘küçülmeye gideceklerini’ söyleyerek işime son verdiler. Hem de akıllarınca yaptıkları uyanıklıkla tazminatımın üzerine de yatacaklarını düşünmüşlerdi. (Bununla ilgili hukuki gerekli süreç sürmektedir.) Bir bok yapıyorlarmış gibi akşama kadar milleti eleştiren, saçma sapan çalıntı işlerle onlarca hatası bulunan dandik yazılımlarla sektörün öncüsü olduğunu iddia eden, tek bildikleri kağıt üzerinde dışarıdan kaç işçiyi ne kadar çok ‘kullanırsak’ daha az para öderiz planları yapan kendilerince titizlik ve kurumsallık dedikleri şeyin aslında bir bok bilmemek ve işgüzarlık olduğunun farkında olmayan vasıfsız kişilerin yanında çalışmaktan sonunda kurtulmuştum.

evde-calismaSon dönemlerinde sıkılmaya başladığım işten çıkmak beni resmen sevindirdi. Biriken işlerimi tamamladım teslim ettim kendi müşterilerime. Öğlene kadar uyuyup sabaha kadar çalışma dönemim başladı. İşin en güzel kısmı da kışı evde geçirmiş olmam ve hastalanmadan atlatmamdı. Ticari konuda da sıkıntıya düşmediğim için bu tatilim oldukça uzun sürdü. Süreç içinde sosyal medya ve haber sitesi editörlüğü konusunda çalışmalara devam ederken diğer yandan 250 TL’yi logo tasarımı için ayıramayan ‘değişik’ müşterilerle uğraştım.

Kastamonu Üniversitesi Tasarım Bölümü Öğr. Görevlisi Hacer HANCI öncülüğünde gerçekleştirilen “Güncel Web Söyleşisi” etkinliğine davet edildim. Eski okulumda böylesine güzel insanların karşısında bilgilerimi ve tecrübelerimi paylaşmak beni çok mutlu etti.

Evde kalmaktan sıkıldığım ve paranın suyunu çektiği Mayıs ayının başlarında İnternet üzerinden iş başvurularını yapmaya başladım.

 

Bunlardan ilki kendince iddialı, klasik ‘reklam ajansı’ sıfatıyla çalışan maaşı asgari ücretten gösterip kalan parayı elden vermeyi teklif eden bir şirketti. plaza-sigirlari

Diğeri şirketler gurubuna ‘reklam‘ sektörünü de eklemek isteyen, aile şirketi olan işten anlamayan bireyini şirketin başına geçiren saçma sapan bir kuruluştu. Paragon Tower adlı bir rezidansta yaptıkları işten bihaber şirket kendinden fazla emindi. Bir şey biliyormuş gibi sordukları saçma sapan sorular, ağzımdan piyasa ip uçları çalmaya çabalayan ‘kravatlı genç patron‘ bana “serbest işlerini bizim üzerimizden yap parayı kırışalım” şeklinde bir teklif bile sundu. Yaptığım işlerin fiyatını sormaya kadar giden bu amatör küçük patron ile görüşmemiz sizi arayacağız cümlesiyle son buldu.

Üçüncü ve son görüşme ise çok şükür ki şu anki çalıştığım şirket ile oldu. Şirketler grubunun bir parçası olan bu şirket ile görüşmeler samimi geçti. Profesyonel kasıntılardan uzak gerçekleşti. Reklam ajanslarındaki kasıntı işlerden uzak, daha yaratıcı ve kendimi yansıtabileceğim işleri yapma imkanı bulacağım bu şirket ile bir hafta sonra gelen telefon ile bir görüşme daha yaptık ve anlaştık.

Özetle, asgari ücrete yapılan sözde zammın, şirketler üzerinde devletin büyük vergi baskısı, uyanık patronların insan gücünü sömürme isteği, piyasada çok fazla vasıfsız elemanın olması gibi etkenler şu anki piyasayı olumsuz yönde etkilemiştir. İş bilmeyen saçma-sapan kişiler patron koltuğuna oturmuş, konumuna güvenerek lise diplomasına aldırmadan karşısındaki Üniversite Mezunu Tasarımcıya baskı kurma çabası taktir gerektirecek düzeyde bence. Böyle bir öz güven yok.

Gördüğüm iş ilanları da evlere şenlik. Beş yıl tecrübeli olsun, 8-9 tane yazılıma hakim olsun, yaratıcı olsun. Baskı öncesi ve sonrasına hakim olsun.

Eee? gidip görüşüyorsun iki kelimeyi yan yana getiremiyor adam. İstedikleri şeyler ve sağladıkları şartlar arasında dünya kadar fark var. Bu kadar özenti olmayın. Bu kadar narsistliğe gerek yok. Biz kurumsalız biz iyiyiz oyuz buyuz diyene kadar işinizi adam gibi yapın, sizi büyütecek-geliştirecek elemanlara gereken şartları sağlayın. En azından ellerine sağlık demesini öğrenin. Hayvan gibi iMac’leri yan yana dizince büyük şirket olmuyorsunuz.

Korkmayın yaptığı işi beğenince kimsenin orası burası kalkmaz. Aksine işine daha özverili sarılır.

İlgini Çekebilir

İnternetten nasıl para kazanılamaz?

Herkes nasıl kazanılabileceğini anlatıyor ben biraz tersten gideceğim.

Az bilinen 5 görülesi yer

Dünya genelinde az bilinen ve görülmesi gereken muhteşem yerleri sizin için derledim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.