Anasayfa / SEO / Seo ve Google İlişlisi

Seo ve Google İlişlisi

İnternette başını alıp giden bir kelimedir şu sıralarda “seo”. Yani “search engine optimization” türkçesiyle “arama motoru optimizasyonu”…Günümüzde birçok kişinin adres çubuğunu kullanmayıp gireceği siteye google yardımı ile ulaştığını düşünürse şuanki seo çalışmaları google’e endeksli yapılıyor diyebiliriz rahatlıkla.Yavaş yavaş sivrilen yandex var piyasada ama seo açısından webmasterleri fazla tatmin ettiğini söyleyemeyiz.

Neyse google dönelim biz.

Google’in seo için yani arama motorunda sıralamaları yapması ve uygulaması yönetmesi hatta cezalandırıp ödüllendirmesi için hazırlanmış algoritmalar var.Algoritma dediğimiz durum devasa özelliklerde insan gibi sayfaları ziyaret eder aramalar yapar sonra gider bunları google’e ispiyonlar.

Eee durum böyleyken piyasada “seocu” diye bir meslek çıktı.13 yaşından başlamak itibari ile yorum backlink atan herkes seocu :) neyse yine laf sokmaya başladım konuyu değiştirmeyeyim.
Seo artık google için yapılıyor diyorduk.Çünkü insanlar google’i kullanıyor.Seocularda buna göre bazı çalışmalar yapıyor ve bu çalışmalar sonucunda google arama sonuçlarında hedef siteyi hedef arama terimlerinde üst sıralara taşımak ve üst sırada tutmak görevini üstleniyor.

Peki bu siteler üst sıralara nasıl gelir ve nasıl üst sırada tutulur ?

Fazlasıyla ayrıntılı olan bir konuyu kısaca derleyecek olursak;

– Domain , Hosting
Yani Domain(alan adı)’nız hedef arama terimlerinizi içermeli ya da yakın öbeklerden oluşmalıdır.Oyun sitesi için oyunistan(com) gibi.
Bunu yaparsanız seoya bir adım önde başlarsınız.
Bunun müteakibinde kaliteli kesintisi olmayan ve yazılımları güncel olan bir hostinge sahip olmalısınız.Google botları sitenize giremeyip geri döndüklerinde bu hanenize eksi not olarak düşer.

– Site içi seo
Sitenizin w3 standartlarına uygun kodlanmış olması,hızlı açılabilir olması,gereksiz kodlardan arındırılmış olması,anahtar kelime yoğunluğunun yakalanmış olması gibi unsurlar site içi seo konusunda ele alınabilir.

– İçerik bakımından seo
Google algoritması dedikte, algoritma en fazla da özgün içeriği sever.Yani siz insanlara özgün ve kaliteli içerik sunuyorsanız sizi kaliteli site olarak ilan eder. Unutmayın insanları bilgilendirirseniz bir adım öndesiniz.

– Site dışı seo
İşte seocuların patladığı nokta.Yukarıda saydıklarımın hiç birini yapmazlar yığarlar backlink’i sonra site ilk ay şahlanıp sonraki süreçte dibe çakılır.Sonra seocuyu ara ki bulasın.
Site dışı google’in bir zamanlar fazlasıyla önemsediği bir durumdu yalnız şu son 3-4 yıldır artık google bunu da pek fazla önemsememekte.Suistimal edildiğini anlamış olsa gerek.
Nasıl yapılır dersek; Başka sitelerden sizin sitenize verilen linkler ile sizin sitenizin değerini google’in gözünde yükseltmek adına yapılan çalışmalardır.Sitenizin yaşına ve kalitesine göre uygulama ölçüsü iyi tutturulmalıdır. Yoksa dönüşü olmayan filtrelere sokabilir sitenizi.

sosyal medya seo– Sosyal Medya Desteği
Artık sosyal medya ile yatıp sosyal medya ile kalktığımızı düşünürsek bahsettiğimiz algoritmaların da sosyal medyayı önemsemesi bizi şaşırtmaz herhalde.
İnternet sitenizin linkleri eğer sosyal medyada doğal yollarla yayılmaya başlarsa bu sizin için olumlu bir seo etkisi yaratacaktır.
Unutmayın google sizden daha akıllı.Sistematik durumları anlar.

Hep google’den bahsettin seo  google demek mi diye sorarsanız, evet şuan için öyle.

Başarılı günler dilerim.

Hasan DİLSİZ

İlgini Çekebilir

İnternetten nasıl para kazanılamaz?

Herkes nasıl kazanılabileceğini anlatıyor ben biraz tersten gideceğim.

Az bilinen 5 görülesi yer

Dünya genelinde az bilinen ve görülmesi gereken muhteşem yerleri sizin için derledim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.