Anasayfa / Güvenlik / Siber Güvenlik Sigortası Nedir ?

Siber Güvenlik Sigortası Nedir ?

Diğer adı “veri koruma sigortası” olan bu hizmet ülkemizde yeni rastlamaya başladığımız sigorta alanlarından biri.

Temelde, sızıntılar ve veri çalınmalarının potansiyel tehlikelerine karşı verilen bu hizmet ülkemizde daha çok yeni.

Özellikle yurt dışında yapılan saldırılarda büyük şirketlerden önemli veriler çalınmış veya şifrelenmişti. Bu durum yavaş yavaş ülkemize de sıçramaya başladı ve ilk kurbanlar ortaya çıktı. Yurt dışında etkin olarak kullanılan bu hizmetin Türkiye’ye gelmesiyle potansiyel risklerin önlenebileceği ya da teminat altına alınabileceği öne sürülüyor.

ver-koruma-sigortasi-nedirVeri Koruma Sigortası Nedir?

Bilgi güvenliği uzmanları, halkla ilişkiler danışmanları ve hukuk müşavirliği departmanlarının işbirliği ile verilecek hizmetle müşterilerin yapacakları hataları önlenmeye çalışılacak.

Kişisel veya Kurumsal müşterilerin yararlanabileceği sigorta hizmetinde başlıca “veri koruma” , “kriz anında destek” ve sonrasındaki “yasal takip” aşamaları için koruma ve danışmanlık ve olayın  gerçekleşmesi halinde zararın sigorta tarafından karşılanması unsurları yer alıyor.

Hizmet vermeye başlayan sigorta şirketlerinden edindiğim bilgiye göre kullanıcılara bilgisayar ve mobil cihazları için anti virüs ve benzer güvenlik yazılımları sunuluyor. Bu sayede basit hataların önüne geçilmiş oluyor. Devamında ise 7/24 hizmet verdiklerini dile getiriyorlar.

Ben sigortadan sigortacılıktan anlamam o yüzden konuyu bilişim üzerinden ele alacağım.

veri-guvenligiKişisel ya da kurumsal verilerin korunması her geçen gün zorlaşıyor. Bu işlemleri titizlik ve profesyonellik çerçevesinde yapmayan tüzel veya gerçek kişiler er ya da geç verilerini kaybetmeye mahkumdur. Ya fişi çekip bilgisayarı internetsiz kullanacaksınız ya da önlemlerinizi alacaksınız.

Hâl böyleyken lisanslı olmayan bilgisayarlarda, ucuz sunucularda veri tutabilmek güçtür. Bilişim departmanında çalışan elemanların iş tanımlarında sanki yalnızca “yazıcı bağlamak” yazıyormuş gibi elemanların gelişimlerine, bilgi düzeyi ve yeteneklerine hiç dikkat edilmemektedir. Artık ağ güvenliği başta olmak üzere bilgisayara yapılan her girişin potansiyel risk olduğu idrak edilmelidir. Her disk “ne varmış la bunda” deyip bilgisayara bağlanmamalıdır.

Kurumsal ya da kişisel kullanıcıların bu risklere hedef olmamaları için öncelikle lisanslı bir işletim sistemine sahip olmaları -mümkünse mac- güncellemeleri düzenli edinmeleri ve internet koruma hizmeti bulunan bir anti virüs yazılımı kullanmaları şarttır. Bununla da yetinilmemeli kişisel ya da şirket içi bilişim derslerine tabî tutulmalıdır.

Son dönemlerde yaşanan fidye virüsü tehlikesi veri güvenliğine önem vermeyen şirketlerin başına büyük dertler açmıştır. Öncelikle bu gibi durumların yaşanmaması, yaşandıysa da en az hasar ve itibar kaybı ile atlatılması konusunda hizmet veren yeni sigortacılık hizmeti “siber risk sigortası” zannetmiyorum ama umarım yararlı olur.

 

İlgini Çekebilir

İnternetten nasıl para kazanılamaz?

Herkes nasıl kazanılabileceğini anlatıyor ben biraz tersten gideceğim.

Az bilinen 5 görülesi yer

Dünya genelinde az bilinen ve görülmesi gereken muhteşem yerleri sizin için derledim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.