Anasayfa / Güvenlik / Siteniz Saldırıya Uğradı, Ne Yapmalısınız?

Siteniz Saldırıya Uğradı, Ne Yapmalısınız?

Siteniz saldırıya uğradı(hacklendi). Siteye ulaşamıyorsunuz ya da verileriniz silindi. Ne yapmalısınız?

siber_suclar_adalet2013 yılında başıma gelen durumdan dolayı yazıyorum, tecrübe ile sabittir.

Ucuz bir hosting kiralamıştım… Başlangıçta her şey güzel giderken bir gece sitede saldırı yapan takımın attığı index sayfasını gördüm. Hemen panele girdim erişimi engelledim.

1.Adım: Siteye erişimi yönetim panelinden engelleyin. Ya da dns yönlendirmelerini de silebilirsiniz ki bu işlem daha geç sonuç verecektir.

Ardından hosting hizmeti sağlayan şirket ile iletişim kurmayı denedim. (Ulaşamadım diye hatırlıyorum) FTP’ klasörleri tamamen boşaltılmıştı. Yetmez gibi veritabanları(database) da silinmişti.

Ertesi gün dayanamadım bulunduğum kentin adliyesine -adalet sarayına- gittim. Sık rastlanan bir durum olmadığı için kesin yanıtlar alamasam da bir şekilde doğru odayı buldum ve dilekçe ile suç duyurusunda bulunmam gerektiği bilgisine ulaştım. Kısa bir dilekçe ile saldırı saatini, internet sitesi adresini, ip numaraları gibi bilgileri de verdikten sonra anlık ekran görüntüsünü de dilekçeye ekleyerek savcılığa sundum.

2.Adım adliyeye giderek dilekçe ile şikayetinizi sunun. İlgili bilgi ve ekleri de iliştirmeyi unutmayın. Her şeyi doğru ve olduğu gibi yazın. Maddi-manevi zararınız varsa bildirin.

Bir kaç ay sonra Emniyet Müdürlüğü Bilişim Suçları Şubesinden Emre Bey şubeye davet ederek sözlü ifademi istedi.
Emniyete de ifade verdikten sonra Bilişim Suçları Şubesi hiç tahmin etmediğim bir başarıyla -uzun sürsede- bir çok veriye ulaştı.

3.Adım emniyet yeterince yoğun olduğu için soruşturmanıza zaman ayıramayabilirler ya da unutabilirler.  Sık sık ve nazikçe rahatsız edin. Sorguluyormuşçasına değil de merak ediyormuş ve bilgiye ihtiyacınız varmışçasına bilgi talep edin.

Benim ulaşamadığım hosting firmasına polis elbetteki ulaşmış, kayıt dosyalarını(log dosyaları) ve silinen FTP ve veritabanı yedeklerini temin etmişti.
Bunlar incelenmiş ardından ip adreslerine ulaşılmıştı.
Daha sonra araya uzun bir duraklama süreci girdi. Emre Bey’den aldığım yanıtta ip adreslerinin hizmet sağlayıcısına(ttnet) sunulduğu ve kişi bilgilerinin beklendiği söylenmişti. Bu prosedürler biraz uzun sürdü.
Sonuç itibariyle saldırı yapanların 9-10 kişiden oluştuğu, bir çoğunun bilgisayar mühendisi olduğunu öğrendim.

Emniyet bu bilgileri savcılığa sundu dava açıldı. Bu süreçte o 8-9 kişiden hiçbiri suçu kabullenmemiş(nasıl oluyorsa artık!) yalnızca reşit olmayan bir çocuk suçu üzerine almış-ya da yıkılmış- ve dava bu çocuğun üzerine kalmıştı. Bu olayın avukatlar tarafından planlandığını tahmin ediyorum.

4.Adım e-devlet bilgi portalından “Adalet Bakanlığı” sayfasından açtığınız dava ile ilgili kontrolleri yapın. Duruşma tarihlerini kontrol edin.

Sonuç olarak duruşmalar başladı ve reşit olmayan bir kişi ve ben duruşmalara katıldık. (farklı şehirlerde)

5.Adım duruşmalara mutlaka katılın. 

Kasım 2015 tarihinde “Suça sürüklenen çocuk” sıfatıyla karşı tarafın katıldığı duruşmada gerekçeli karar yazıldı.
Karar elime hemen ulaşmadığı ve e-devlet sisteminde ayrıntılara yer verilmediği için son duruşmanın yapıldığı(kararın yazıldığı) mahkemeyi arayarak bilgi talep ettim.

Telefondaki hanımefendi “davalıya 4000 TL para cezası verildiğini iletti. Davamda bir sonuca ulaşıldığından dolayı ve en azından caydırıcı bir ceza olduğu için sevindim.

cyber.jpgSonuç olarak,  “bir şey çıkmaz, boşuna mahkemelerde sürünürüz” diyerek hiçbir işin üzerine gitmediğimiz için toplumda bu kadar suç işleniyor. Ki verilen cezaların caydırıcılığı da ortada. Yine de çok şükür ki hâlâ Türkiye Cumhuriyeti Anayasası uygulanabiliyor. Henüz bu haklarımız elimizdeyken kullanalım.  Adalet geç de olsa tecelli edecektir. Bir zahmet bu ve diğer suçlarda gidin karakol veya adliyeye bir dilekçe bırakın.

İlgili Terimler: Sitem Hacklendi, Siber suçlar, Bilişim Suçları, Bilişim Suçu Davası, Hack için dava açmak.

Ek olarak, lütfen tecrübelerinizi yorum olarak iletiniz.

 

 

İlgini Çekebilir

İnternetten nasıl para kazanılamaz?

Herkes nasıl kazanılabileceğini anlatıyor ben biraz tersten gideceğim.

Az bilinen 5 görülesi yer

Dünya genelinde az bilinen ve görülmesi gereken muhteşem yerleri sizin için derledim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.