Anasayfa / Güvenlik / Spam Mailler Nasıl Engellenir ?
spam mail engelleme yolları

Spam Mailler Nasıl Engellenir ?

Spam mail, kısa açıklamasıyla istenmeyen reklam içerikli ya da art arda gelen mail. Bu istenmeyen, genellikle reklam içerikli mailleri engellemenin birkaç yolu var.Bunlar;

Mail adresinizi saklayın

Komik bir başlık evet ama mail adresinizi saklayın.Yani spam mail gelmemesi için bu adres ile her yere üye olmayın.Alışveriş sırasında üye formu doldururken bu kişisel mail hesabınızı yazmayın. İnternet ortamında ücretsiz hizmet veren bazı siteler sırf bilgi toplamak için bazı ücretli işlerden feragat ederek bu hizmetleri size ücretsiz sunar ve üyelik sırasında sizden bilgi toplar.Bu bilgileri de daha sonra satmak kaydıyla bilgilerinizle bir nevi ticaret yapar.

Kendimden biliyorum benim okuduğum okul mail adresimi ve numaramı birilerine peşkeş çekmiş ve o şehirdeki büyük şirketlerden(inşaat,telefon operatörleri) bana mail ve sms gelmekte.
Bir diğer musibet; Site bültenleri, bu bültenler büyük teknoloji ve alışveriş  şirketlerinin sitelerinden geliyor genelde. Bu gibi durumlarda mailde yer alan bültenden çıkma isteği linkine tıklarsanız listeden silinir ve tekrar mail almazsınız. Yani kısaca her üyelik formuna mail adresinizi yazmayın.Eğer şart ise bir diğer adresinizi yazın gelecekse spam mailler ona düşsün.

spam mail engelleme

Spam filtresi olan servisleri kullanın

Nedir bu servisler? kendi kullandığım Gmail.Otomatik spam filtresi çok aktif.Ola ki filtreyi geçmeyi becermiş olan bir mail yakalarsanız engelleyerek tekrar o adresten size mail gelmesini önleyebilirsiniz.

Antivirüs programlarından yararlanın

Kimi antivirüs markaları virüs koruması, internet koruması ve bunların yanında mail koruması hizmeti vermekte.Bu hizmet sayesinde mailin geldiği ip adresleri taranır, spam listesinde değil ise mail size yansıtılır.
Aksi taktirde mail sizin inboxunuza düşmeden silinir ve size yansıtılmaz.Tabi bu hizmeti kullanmak için her mail servisi müsait olmamakta.Bu gibi hizmetleri POP3 maillerinizi, yani Hostinginize bağlı mail adresinizi korumak için kullanabilirsiniz.

POP3 Spam Mail Engelleme

Bu konuda size en büyük önerim, rüştünü ispat etmiş hosting firmalarından hizmet almanız ve bu sayede spam maillerle muhattap olmamanız olacaktır.Elbette her pakette çok iyi spam filtreleri mümkün olmuyor ama satın alırken hizmet sağlayıcınıza bu hususta bilgi verirseniz sizi doğru şekilde yönlendirecektir.(15-20 liraya hosting sağlayanlardan bahsetmiyorum)

İlgini Çekebilir

İnternetten nasıl para kazanılamaz?

Herkes nasıl kazanılabileceğini anlatıyor ben biraz tersten gideceğim.

Az bilinen 5 görülesi yer

Dünya genelinde az bilinen ve görülmesi gereken muhteşem yerleri sizin için derledim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.