Anasayfa / Güvenlik / Türkiye’de siber güvenlik artık ‘beyaz hackerlar’dan sorulacak.

Türkiye’de siber güvenlik artık ‘beyaz hackerlar’dan sorulacak.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Ergün, siber güvenlik zaafiyetleri nedeni ile ortaya çıkan durumları önlemek için beyaz hacker yetiştirmeye başladıklarını söyledi..

Beyaz-hackerBiliriz ki hackerler şifreleri bloke eden,sisteme sızan,veri transferinde bulunan ya da verileri silerek sistem sahiplerini zor durumlara sokan insanlardır.İşi etik hackerliğe döküp lamerimsi işlerle uğraşmayıp da hak edene hakkını veren hack grupları da mevcut günümüzde.Ama demek ki Bilim, Sanayi ve teknoloji bakanlığımız bu durumdan pek hoşnut değiller.
Geçtiğimiz yıllarda devletimize ait birçok resmi siteye siber saldırılar yapılmış ve usulsüzlükler başta olmak üzere çok sayıda belge transferi yapılmıştı.Bakan’ın söylediklerine göre güvenlik açıklarını tespit eden beyaz hacker’ler zaafiyetleri sistem yöneticilerine bildirecek ve açıklar kapatılarak sisteme sızıntıları engelleme yolunda adımlar atılacak..Bu demek oluyor ki bu beyaz hacker abilere yığınla para dökülecek ama işin ehli hacker timleri beyaz hackerlerimizi alt etmekten sıkılmayacak.Geçen yıllarda yaptıkları saldırılarla bir hayli göz önüne gelen hack grupları’na resmi teklifler geldiğini ve bu grupların reddettiklerini biliyoruz.Sanırım iktidarsız birkaç grup kapağı devlete atıp işlerini legal hale getirmeye kararlı.

Günümüzde kamu hizmetlerinin bir çoğunu internet üzerinden yapabilmemizi sağlayan sistemlerin güvenlik açıklarının mevcut olabileceğini dile getiren Ergün,

“Kamu hizmetlerinin dijital ortama taşınması, vatandaşlarımıza hızlı ve kaliteli hizmet vermemizi sağlıyor. Ancak kamuya ait web sitelerinin ve dijital hizmetlerin güvenliğiyle ilgili konulara da eğilmemiz, siber ortamımızın güvenliğini sağlayacak adımları da atmamız gerekiyor. Bütün kurumlar için sistemlerini ve uygulamalarını düzenli olarak güvenlik testlerine tabi tutmak, böylece içeriden ve dışarıdan gelebilecek saldırılara, sızmalara karşı korumak kritik önem taşımaktadır.” şeklinde konuştu.

İlk akla gelen soru beyaz hacker nedir ?
Beyaz hacker devlet bünyesine girmiş, büyük bir olasılıkla üniversitelerin programlama bölümlerinden mezun, ya da alaylı şekilde kendini yetiştirmiş, database ve programlama dillerine hakim server sistemlerinden anlayan bilgisayar korsanıdır.Hacker‘dan tek farkı legal şekilde çalışması ve daha çok savunmaya ağırlık vermesidir.

Hayırlı olsun diyelim.Usulsüzlükleriniz, karapara aklamalarınız, verilen usulsüz ihalelerinizi artık beyaz hackerleriniz korur inşallah.

İlgini Çekebilir

İnternetten nasıl para kazanılamaz?

Herkes nasıl kazanılabileceğini anlatıyor ben biraz tersten gideceğim.

Az bilinen 5 görülesi yer

Dünya genelinde az bilinen ve görülmesi gereken muhteşem yerleri sizin için derledim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.