Anasayfa / Yazılarım / Yatay Hiyerarşi Düzeni Nedir? – Herkes yönetici!

Yatay Hiyerarşi Düzeni Nedir? – Herkes yönetici!

Bizde olmaz da, denenirse ne gibi faydaları olur bu yatay yönetim şeklinin?

yatay-hiyerarsi-2Herkesin yönetici ya da herkesin üreten olduğu bir ofis ya da düzen düşünün. As-üst ilişkisi bulunmayan, müdürlerin geceden kalma sinirlerini size püskürtmedikleri, herkesin bir şeyler üretmek için ya da projeyi tamamlamak için çalıştığı ve tüm yaratıcılığını ortaya koyduğu bir düzen…

Bu düzen mutlaka tüm iş kollarında uygulanamasa da günümüzde dijitalleşmenin ve çevrimiçi işlerin arttığı düşünülürse bu düzeni uygulamaya koyabilecek çok sayıda yapının var olduğunu düşünebiliriz. Elbette geleneksel düzenden yatay hiyerarşiye geçmek çok kolay olmayacak -hatta fazlasıyla sancılı olacak- ama bu düzeni tutturanların da işlerinde ve üretim sürecinde büyük yükselme katettikleri de görülmektedir.

Kendi kendini yöneten ekipler;

Başlarında bir denetimci, yönetici bulunmaksızın herkesin kendi işine odaklandığı ekiplerdir. Eğer insanlar kariyer hedefleri olmadan, kimsenin önüne geçmeyi planlamadan ve böyle amaçları da olmadığında projelerine, Araştırma-Geliştirmelerine odaklanacaklar, kendi hatalarında tüm ekip etkileneceği için yine tüm ekibin zamanından çalacaklarının farkında olacaklar buna bağlı olarak ta hata yapma oranı en aza inecektir.

Çalışanların yüzde 70’lik  kısmının işinden memnun olmadıklarını, ve işe girdikten sonra bir yıl içinde yeni iş arayışı içine girdikleri araştırmalar sonucunda ortaya konulmuştur. İnsanların klasik düzenden bu derece sıkıldıkları bir ortamda herkese eşit haklar ve sorumluluklar vermek insanların motivasyonlarını, yaratıcılıklarını artıracak, üretim süreci ve niteliğini üst düzeye getirecektir.
Bu aşamada çalışanlar ürettiklerinin yeterliliğine (sunum-teslime hazır olduğuna) kendi aralarında karar verecek, herkesin fikri değerlendirilerek ortaya çıkan ürünün bir çok açıdan değerlendirilmesi sağlanmış olacaktır. Bu sayede iş bilmez (geneli lise mezunu) yönetici ya da patronun kaprisleri de çalışanların motivasyonlarını bozmamış olacaktır.

Şeffaflık önde gelen ilkelerden olmalıdır;

Şeffaflık mutlak anlamda bu düzenin vazgeçilmezlerindendir. Kapalı kapılar ardında yapılan görüşmeler ister istemez düzen içinde bulunan yaratıcı ekibin motivasyonunu, şevkini fazlasıyla kıracak buna bağlı olarak da kendini dışlanmış hissederek üretimi nitelik kaybına uğrayacaktır. Bunun sürekli yapılması ise ciddi anlamda insanları işten soğutacaktır.

Şeffaflık, Eşitlik demişken Facebook’un ofisine göz atalım;

mark zuckerberg ofisindeToplantı odasının duvarlarının camdan olduğu, tüm masaların yan yana olduğu, arada büyük duvarların bulunmadığı ve hatta kurucusu Mark Zuckerberg‘in bir odasının dahi bulunmadığı kocaman bir ofis.

Bu oluşumda 12.000 kişi çalışıyor ve kurucusunun bir odası bile yok. Ofislerinde birçok sosyal etkinliği yapma fırsatı bulunan bu koca ekibin hızlı gelişmelerinde bu çalışma düzeninden etkilenmedikleri söylenebilir mi?

Ülkemizde de bu iş düzenini benimseyen az sayıdaki kuruluşlara rastlıyorum. Bir teknoloji sitesinin kurucusu eğer stajyeriyle yan yana aynı masada oturuyorsa, çalışanıyla aynı işi üstleniyorsa bu iş düzenini benimsemiş demektir.

dikey_hiyerarsiÖzetleyecek olursak…

Artık yaratıcılık ve üretkenlik önde gelen nitelikler arasındaysa yüz yıl önce uygulanan iş düzenini günümüzün üreten çalışanlarına dayatamazsınız. Yaratıcılık özgüven ister. Kalıplar içinde saçma sapan kurallara bağlı kalınarak benimsenen iş düzenleri bu devirde ve bundan sonraki dönemde iş yapmayacaktır.

İlgini Çekebilir

İnternetten nasıl para kazanılamaz?

Herkes nasıl kazanılabileceğini anlatıyor ben biraz tersten gideceğim.

Az bilinen 5 görülesi yer

Dünya genelinde az bilinen ve görülmesi gereken muhteşem yerleri sizin için derledim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.