Anasayfa / Güvenlik / Yedekleme yapmazsak ne olur ?

Yedekleme yapmazsak ne olur ?

Elektronik çağda veri kaybına uğramamak için birçok şeyi yedekliyoruz kuytuya köşeye. Peki yedeklemezsek ne olur ? Ne olmaz :)
cd2Elektronik çağ dedik evet artık her şey dijital,sanal.Birçok fotoğrafımız var ama bizim için tek önemi facebok profil resmi olması,

Hani Allah korusun facebok’tan abiler bir silse hesabınızı af edersiniz q*t gibi kalırsınız ortada.Önceden basılıyordu fotoğraflar çok fazla uğraşa girmezseniz kolay kolay kaybolmuyordu ama şuan için veri kaybı o kadar muhtemel birşey ki…

O nedenle yedekleme önemlidir kendimce,
Yaptığınız işleri,fotoğrafları,yazıları,videoları vs. sizin için önemli her şeyin en az 1 tane kopyasını alın ve sokun bir yere,lazım olacaktır.
1 yıl sonra cebinde bozuk para bulan çocuk gibi sevineceksiniz biliyorum..

Diğer bir yedek sıkıntısıda web de karşımıza çıkıyor.Biliyoruz ki verilerimiz bir hostingde barınıyor ve bu hostingler altı üstü bir bilgisayar.
Elektronik makine yani eğer iyi muhafaza edilmez ve kullanılmazsa sitenizdeki tüm emekler boşa gider.Kalırsınız ortada.
Bu durumu yaşamamanız için birkaç tavsiyem var,

1- Hostinginizi kiralarken biraz paraya kıyın ve kaliteli firmalardan alın.

Unutmayın ki kaliteli firmadan aldığınız hostingde sorun yaşasanız dahi ileride karşınızda bir muhatap bulunca sevineceksiniz.Sarı çizmeli mehmet ağa durumuna uğramayı kimse istemez.Bu yüzden fatura kesen işinin ehli, eski firmalardan hosting hizmeti almanızı tavsiye ediyorum.

2- Verilerinizin yedeklenme hizmetlerinin ve hangi aralıklarda olduğunu öğrenin.

Biraz önce bahsettiğim kaliteli firmalar ücretsiz olarak verilerinizi başka bir diskte yedekler.Bunu eğer sistemde bir sorun oluşursa kendi başlarının ağrımaması için yaparlar ama genelde bizimde işimize yarar.Çok büyük felaketler olmadığı sürece verilerinizi kurtarabilirsiniz.

3- Kiraladığınız hostingde yedekleme hizmeti yoksa…

Ucuz, merdiven altı büro(!)’larda yapılan işlerde bu genelde karşımıza çıkar ki en kötüsüdür.Paradan kısıp buradan 3 katı ucuza hizmet aldıysanız başınıza gelmesi muhtemel durumdur.
Firma yedek almaz sisteme bir hasar geldiğinde verileriniz silinir ya da eski aldığı yedekten devam eder ki sonuç hüsrandır.
Emeğiniz boşa gider bu firma sahibinin umrunda olmaz.Ulaşamazsınız o telefonlar açılmaz mailler cevaplanmaz ticketler kontrol edilmez…

4- Bunların hiç birini yaşamamanız için yapmanız gerekenler…

Öncelikle ilk maddelerdeki gibi paraya kıyıp kaliteli hizmet veren şirketlerden hosting kiralıyoruz.Faturamızı kestiriyoruz ve resmi açıdan kendimizi sağlama alıyoruz.
Devamında yine de her ihtimale karşı belirli periyotlarda yedeklemelerimizi yapıyoruz.Sorun oluştuğunda ukala ukala konuşan, sizi salak yerine koyan müşteri temsilcisi ile uğraşmamak için kendi yedeğinizi almanız tavsiye edilir.
Siz yedek kurmayı bilmeseniz bile gönderdiğiniz taktirde en kötü hosting işletmecisi bile yedeğinizi iki dakikada kurup teslim edecektir ve sıkıntıya düşmeyeceksiniz.

Bunlar tecrübe ile sabittir, yukarıdaki durumlarla karşılaşmamanız dileği ile.
Hasan DİLSİZ

İlgini Çekebilir

İnternetten nasıl para kazanılamaz?

Herkes nasıl kazanılabileceğini anlatıyor ben biraz tersten gideceğim.

Az bilinen 5 görülesi yer

Dünya genelinde az bilinen ve görülmesi gereken muhteşem yerleri sizin için derledim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.