Anasayfa / Güvenlik / Yeni Fidye Virüsü “Petya” Almanya’dan Ava Başladı!

Yeni Fidye Virüsü “Petya” Almanya’dan Ava Başladı!

Almanya’da baş gösteren yeni fidye yazılımı Petya, eleman arayan şirketlerin insan kaynakları departmanına atılan e-postalar ile bulaşan virüs tüm dosyalara erişimi engelleyen bir yapıya sahip.Şuana değin hiçbir Antivirüs yazılımının kalıcı ve sabit bir çözüm bulamadığı fidye yazılımlarına bir yenisi daha eklendi. Almanya’da geliştirildiği tahmin edilen virüs şuana dek eleman arayan büyük şirketlere karşı varlık gösterdi.

Petya olarak isimlendirilen yeni fidye yazılımı şirketlerin insan kaynakları departmanına atılan bir e-posta yolu ile sisteme sızmayı başarıyor. Gelen e-postada zararsız görünen özgeçmiş, ekte değil de dropbox linki şeklinde geliyor. İçinde özgeçmiş ve fotoğraf yer aldığı iddia edilen dosya indirildiğinde  bilgisayarın MBR dosyasını şifreleniyor ve ödeme alana kadar bilgisayardaki tüm dosyalara erişim engelleniyor.

Virüslü dosya indirildiği anda aktif oluyor. Önce mavi ekran gören kurbanlar ardından bilgisayar baştan başlatıldığında sisteme ulaşamıyor ve bir uyarı ekranı ile karşılaşıyorlar. Kırmızı arka plan üzerine dolar işaretleriyle çizilmiş bir kuru kafa gören kurbanlara ödeme adımları aktarılıyor.

petya-virusu-nedir

Kısa anlatımda, mağdurların “tor browser” üzerinden verilen adrese girmeleri isteniyor. Sistemi açacak parola için 0,99 bitcoin (yaklaşık 1.235 TL) talep eden virüs yazılımcıları ödemeyi aldıktan sonra parolayı veriyor.

Ülkemize kadar ulaşan fidye virüsü tehlikesi için dikkatli olmalı ve güvenmediğimiz dosyaları kesinlikle sistemimize sokmamalıyız. Şimdiye kadar Antivirüs yazılımlarınca net bir sonucun bulunamamış olması tehlikenin büyüklüğünü yeterince aktarıyor.

Farkı Ne?

Bilgisayara girdikten sonra belirli bir hedef yerine, sistemdeki tüm verilerin konum ve boyut bilgilerinin tutulduğu MBR (Master Boot Record) dosyasını şifreliyor.Bu aşamadan sonra sistem dosyaları dahil bilgisayar kullanılmaz hale geliyor.

İlgini Çekebilir

İnternetten nasıl para kazanılamaz?

Herkes nasıl kazanılabileceğini anlatıyor ben biraz tersten gideceğim.

Az bilinen 5 görülesi yer

Dünya genelinde az bilinen ve görülmesi gereken muhteşem yerleri sizin için derledim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.